Vælg en side

Camp small 4x4

Geotermiske Námaskard – foto: Lars Viberg – ISLANDSREJSER

Camper Van 4×4

– kør på højlandsvejene

Camper van 4x4 - Camper van i IslandCamper Van 4×4 er en 4-hjulstrukket udgave af Camp Small, men i en opdateret udgave og med lidt mere soveplads. Denne udgave der er udstyret til også at kunne køre højlandskørsel.
Modellen har plads til 2 personer. Sovepladsen er 125 x 190 cm. Ønsker man mere sovekomfort i forhold til plads, kunne en Camp Meduim 4×4 være en overvejelse – her er sengen større.

Med denne 4-hjulstrukne model er der yderligere frihed til at bevæge sig rundt i Island som man har lyst! Dette er den billigste og mindste 4×4 Camper Van. Denne type autocamper er ikke uden grund populær for dig eller jer der gerne vil have friheden til at opleve Island uden at være afhængig af hoteller så man således frit kan rejse rundt i alle egne af Island. Der findes mange fine campingpladser rundt i hele landet.

Camp Small 4×4 har forhøjet chassis så den er klar til højlandskørsel og F-vejene i Island. Der er også påmonteret et ekstra hjul bag på camperen. Den er udstyret med alt hvad man behøver på turen rundt i den islandske natur. Selvom den hedder Camp Small 4×4 er den overraskende rummelig og leveres med samme type udstyr som de større modeller giver. Oplev en anderledes kør-selv ferie med den frihed autocamper i Island giver dig eller jer og denne 4×4 er ikke uden grund en populære model.

SE INDRETNING OG FOTO-GALLERI

SCROLL ned for PRIS OG TILBUD ↓ ↓

.Camper van i Island - Camp Small 4WD

Bilferie i Island - et hurtigt overblik

ET HURTIGT OVERBLIK

  • Kvalitets-campervans med tryghed.
  • Camperne er fuldt licenseret i henhold til islandsk lovgivning for udlejning af autocamper i Island.
  • Camperne kontrolleres af professionelle mekanikere inden de udlejes. Hver og en. Altid.
  • Camperne kontrolleres derefter hvert år af en tredjepartsinspektion i overensstemmelse med islandske køretøjslovgivning.
  • Camperne er fuldt udstyret med alt det udstyr du/I har brug for til en komfortabel camper-tur i Island.
  • Hvis du/I ønsker at leje en autocamper i Island, har du/I fundet det rigtige sted.
    .

…..Camper Van og autocamper kør-selv ferie og bilferie i Island med ISLANDSREJSERAutocamper i Island - Camper Van kør-selv ferie og bilferie i Island med ISLANDSREJSER

Camper Van og autocamper kør-selv ferie og bilferie i Island med ISLANDSREJSERVIDEO-PRÆSENTATION: 
Få her en lille præsentation af Camp Small 4×4.
– afspil ved at trykke på PLAY.

Ofte stille spørgsmål og rejser til IslandOFTE STILLEDE SPØRGSMÅL
Få svar på alle tænkelige spørgsmål inden rejsen.
Vær godt forberedt. LÆS MERE

REJSEFOREDRAG OM ISLAND
Gratis inspirerende rejseforedrag om Island.
SE MERE / TILMELD HER


FLYBILLETTER

Icelandair jet - rejser til Island
Når man flyver til Island, sker det med rutefly. Derfor afhænger flyprisen af, hvornår billetterne bestilles.
Som udgangspunkt gælder det, at jo tidligere flybilletterne bestilles, desto lavere vil prisen typisk være.

FLYBILLETTER GENNEM OS?

Langt de fleste af vores kunder vælger at lade os stå for flybilletterne – og det er der god grund til. Læs mere om fordelene HER.
Vi har blandt andet mulighed for at lave en uforpligtende reservation, hvor flyprisen fastlåses på reservationstidspunktet. Det giver jer tryghed og overblik, og vi kan ofte tilbyde dette allerede cirka 11 måneder før afrejse.

Webasto opvarmning
Vask med løbende vand
Batteristatusmonitor
Tonede ruder
Nem at køre
Rengøring inkluderet
Ingen bruser eller toilet

To store ekstra batterier
Tykke dyner, puder og sengetøj
Gryder, pander og kogegrej
Radio / CD / Bluetooth
Basisforsikring inkluderet
Manuelt gear
Seng til 2 personer

✓ USB opladestation i kabinen
✓ Køleskab / køler
✓ Tallerkener, skåle, kopper og bestik
✓ Gardiner
✓ Brændstof-rabatkort
✓ Ubegrænset KM
✓ Sæder til 1 (2) personer

🚐 PRISER OG TILBUD

Prisen på en Camper Van afhænger af flere faktorer – især rejseperiode, lejeperiode og eventuelle aktuelle rabatkampagner.
Send os derfor gerne en forespørgsel eller giv os et ring – så udarbejder vi et skræddersyet tilbud, der passer præcist til dine ønsker og rejseplaner.

Generelt opnår du den bedste pris, når:

  • Du booker i god tid (Early Bird).
  • Du lejer en Camper Van i en længere periode.

Tryghed frem for alt!

Vi har i mange mange år brugt den samme, og i vores øjne klart den bedste samarbejdspartner i Island på dette område. Højt serviceniveau og biler der bare er i orden! Det er jo vores kunders ferie det gælder, så tryghed er for os (og selvfølgelig for jer) altafgørende. En AutoCamper van med ISLANDSREJSER er en pakkerejse når man samtidig køber flybilletter gennem os – med den tryghed dette også giver jer.

Hvor må man campe?

Camper Van og autocamper kør-selv ferie og bilferie i Island med ISLANDSREJSERDer kan campes på en af de mange gode og billige campingpladser over hele landet. Det er ikke længere tilladt at campere frit i naturen. Evt. kan man spørge om lov til at overnatte på en privat grund. Vi vejleder jer selvfølgelig med at finde frem til de mange campingpladser der er findes rundt i Island.

Camper Van og autocamper kør-selv ferie og bilferie i Island med ISLANDSREJSERI får gratis shuttle-bus fra Keflavik lufthavn til udleveringsstedet for jeres AutoCamper van. Og det samme gælder retur til lufthavnen, når I har afleveret camperen igen.

Island passer ganske enkelt perfekt til en AutoCamper van, og er et godt valg for naturelskere af alle slags.
.

..

…….. Klik på pilen herunder for at åbne

Frivillige tilkøb

Startpakke 1 bord, 2 stole Ca. Kr. 360,- pr. udlejning
(ekstra stol, kr. 160,-)


Converter
1 converter til opladning af PC, kamera osv. omformer 12 v to 230 v.
Ca. Kr. 225,- pr. udlejning


BBQ grill inkl. gas
Ca. Kr. 500,- pr. udlejning.


 

Ekstra fører af bilen
Standard-lejeaftalen er med én fører. Få ret til en ekstra fører.
Ca. Kr. 260,- pr. udlejning

 


Campingkort
Kortet giver to voksne og fire børn på op til 16 år, gratis camping på 34 campingpladser i Island. For mere info klik på dette link: www.campingcard.is – Kortet bestilles nemt via linket HER
Pris 179 EUR


Premium forsikring
Denne forsikring nedsætter selvrisikoen for CDW forsikring 450.000 ISK (ca. 23.600 DKK) ned til 50.000 ISK (ca. 2.700 DKK). Stenslagsforsikringen bliver nedsat til en selvrisiko på 10.000 ISK (ca. 1.525,-) og det samme gælder forsikring af dæk). Sand og Aske er 0-risiko.
Kr. 235,- pr. dag


NUL risiko forsikringspakke (anbefales)auto camper van - rejser til Island
SCDW med 0-risiko / Sand og Aske med 0-risiko / Stenslag-grus med 0-risiko / Dækforsikring med 0-risiko
Kr. 420,-
pr. dag


Barne-/babystol
Ca. Kr. 495,-

 


WI-FI
Ubegrænset data
Ca. Kr. 50,- pr. dag.
De fleste har fri eller begrænset WI-FI på telefonabonnementet, så undersøg det inden!

Inkluderet/ikke inkluderet

Inkluderet i prisen er:

  • Ubegrænset kilometer
  • Sidepladser for 2 personer
  • Sovepladser for 2 personer
  • Opvarmning af bilen (også under overnatning)
  • Sengelinned, puder, dyner
  • Køkkengrej- /udstyr
  • Vask med rindende vand
  • Køleskab/cooler
  • Solceller til opladning
  • Ekstra batteri
  • Reservehjul montoret bagpå
  • Webasto opvarmningssystem
  • Radio/CD
  • CDW forsikring (Collision Damage Waiver) + Tyveriforsikring
  • Shuttlebus tur/retur til Keflavik lufthavn
  • GPS/tablet

Ikke inkluderet:

  • Fly t/r (prisen varier i forhold til bestillingstidspunktet)
  • Benzin
  • Måltider
  • Valgfrie aktiviteter
Gode råd og anbefalinger

Bestil rejsen til Island i god tidVÆR I GOD TID MED BOOKING
Det betaler sig at være i god tid med bestilling/booking af jeres Camper Van. Især i højsæsonen kan der være rift om disse populære campere.
Bookingtidspunktet har også indflydelse på prisen på flybilletter, hvis I ønsker vores hjælp til den del. Se mere herunder.


Flybilletter til Island med IcelandairVEDR. FLYBILLETTER
Flybilletter og priser på disse kan til tider være en indviklet affære. Flyselskaberne er i hård konkurrence med hinanden og skilter ikke nødvendigvis med priser inkl. baggage – den kommer ofte oveni den pris man først ser – også via søgesider som Momondo og lignende. Vær også opmærksom om det er direkte fly I ser priser på!

Det er en fordel at være i god tid med booking af flybilletter. De først bookede flysæder er væsentligt billigere end de sidste bookede da der flyves med rutefly til Island – så her gælder udbud og efterspørgsels-princippet.

Den helt store forskel på at købe flybilletter selv eller gennem os er, at vi som rejsebureau kan fastfryse den dagsaktuelle pris ved en uforpligtendereservation. Ofte kan vi holde en reservation længe inden billetten skal udstedes – og skulle uheldet være ude, (sygdom eller lign.) kan vi i den periode frit annullere igen. Den mulighed har man desværre ikke, hvis man køber billetten selv.

Personlig betjening – her sammensætter vi de bedst mulige flyvetider og priser i forhold til jeres rejse. I er dækket af Rejsegarantifonden (som vi selvfølgelig er medlem af) da det således bliver en pakkerejse (kræves at fly + overnatning er købt som samlet pakke).


Nyttig viden og information om Island med ISLANDSREJSERKig forbi vores side “NYTTIG VIDEN“. Her er masser af brugbar information til vedr. turen til Island.
Se siden HER – med bl.a. vejrudsigten, praktisk information, online check-in, om rejseforsikring og meget mere…

FÅ JERES BEDST MULIGE REJSE 🤩

PERSONLIG HJEMMESIDE
.

I får adgang til jeres helt egen side på vores hjemmeside, skræddersyet specifikt til jer. Her har I alle jeres rejseoplysninger samlet ét sted – både før og under rejsen – uanset om I bruger mobil, tablet eller computer.

På jeres personlige side finder I desuden en række praktiske informationer, herunder afstandskort, adgang til vores 24/7-hotline, rabatbeviser samt link til download af vores highlightskort. Derudover får I direkte adgang til vores Ruteportal og E-bog (se nedenfor).

Jeres personlige side bliver tilgængelig ca. 3 uger før afrejse, så I kan forberede jer bedst muligt.

OMFATTENDE RUTEPORTAL
.

Som kunde hos os får I eksklusiv adgang til vores omfattende highlights-ruteportal. Her har vi samlet inspiration og nøje udvalgte beskrivelser af Islands største oplevelser – opdelt efter regioner, så I nemt kan planlægge jeres rejse.

Hver anbefaling er koblet med et praktisk klik-og-kør Google Maps-link, der gør det let for jer at finde vej og navigere undervejs. Det giver jer friheden til at sammensætte præcis de oplevelser, der passer til jeres ønsker – i hvert enkelt område.

I portalen finder I også inspiration til kultur, lokale begivenheder samt udvalgte spisesteder og caféer m.m. i de forskellige regioner. Alt er naturligvis suppleret med direkte links til Google Maps, så I nemt kan komme fra idé til oplevelse.

SKJULTE PERLER – E-BOG
.

Skjulte perler med ISLANDSREJSER og kør-selv ferie i Island.

eksklusiv adgang til vores e-bog på 200+ sider: “Islands skjulte perler og mindre kendte steder”.

E-bogen er fyldt med inspirerende beskrivelser, smukke billeder og direkte klik-og-kør-links til Google Maps, så I nemt kan finde vej til oplevelserne. Her får I adgang til steder, som de færreste turister finder – og som gør jeres rejse helt unik.
Derudover indeholder bogen en lang række nyttige og spændende informationer, som I kan bruge undervejs på jeres rejse.

E-bogen fungerer på både PC/Mac, tablet og mobil – og mobilen er i øvrigt jeres bedste GPS-værktøj, når I er på kør-selv-ferie i Island.

GALLERI 

klik for store billeder.
Hvis galleriet ikke vises, tryk da på “opdater” i browseren.

Kontakt os hvis du har spørgsmål

Mette Viberg - medejer af ISLANDSREJSER og FÆRØERNEREJSER Lotte Fisker - rejsekonsulent hos ISLANDSREJSER Malene Nilsson - administrativ medarbejder hos ISLANDSREJSER og FÆRØERNEREJSER

Det er oftest Mette, Lotte eller Malene der tager telefonen, når du ringer. På kontoret er også Lars, der står for hjemmeside, årsmagasin, fotos mv.
ISLANDSREJSER er et helt igennem dansk og danskejet rejsebureau
med kontor lidt nord for Aarhus – drevet med stor kærlighed og kendskab til Island og Færøerne. Læs mere om os HER.

52 40 40 77 | mail@islandsrejser.dk 

 

Kontakt os hvis du har spørgsmål

Mette Viberg - medejer af ISLANDSREJSER og FÆRØERNEREJSER Lotte Fisker - rejsekonsulent hos ISLANDSREJSER Malene Nilsson - administrativ medarbejder hos ISLANDSREJSER og FÆRØERNEREJSER

Det er oftest Mette, Lotte eller Malene der tager telefonen, når du ringer. På kontoret er også Lars, der står for hjemmeside, årsmagasin, fotos mv.
ISLANDSREJSER er et helt igennem dansk og danskejet rejsebureau med kontor lidt nord for Aarhus – drevet med stor kærlighed og kendskab til Island og Færøerne. Læs mere om os HER.

52 40 40 77 | mail@islandsrejser.dk